17.04.2018 Отворени врати в Астрономическата обсерватория на СУ на 21 и 28 април

На 21 и 28 април 2018 г., в часовете от 16:00 до 22:00 ч., Астрономическата обсерватория на СУ ще бъде отворена с вход свободен и разнообразна програма от кратки лекции на достъпен език и възможност за наблюдения на Слънцето и Луната (при ясно небе). Посетителите и на двете събития ще имат възможност да разгледат обсерваторията и да поговорят с професионални астрономи.

Първото събитие е по случай пролетния Световен ден на астрономията. Програмата на 21 април включва кратки лекции на астрономическа тематика, представени от студенти и докторанти в катедра Астрономия:

Слънчеви и Лунни затъмнения – Ганчо Ганчев, докторант в катедра Астрономия

Датиране на Земята – Иван Радев, студент-магистър по „Астрономия и популяризация на астрономията“

Екзопланети – Християн Михайлов, студент-бакалавър по „Астрофизика, метеорология и геофизика“

Какво може да научим от звездните купове? – Калина Стоименова, студент-бакалавър по „Астрофизика, метеорология и геофизика“

Любителска астроспектроскопия – Венцислав Крумов, студент-магистър по „Астрономия и популяризация на астрономията“

Пулсари – Пламена Петрова, студент-магистър по „Астрономия и популяризация на астрономията“

Загадките на високите енергии във Вселената – Милен Минев, докторант в катедра Астрономия

На 28 април е Денят на отворените врати на Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Лекционната програма в обсерваторията ще се реализира от екипите на катедра Астрономия и катедра Метеорология и геофизика. Част от темите, които ще бъдат представени от студенти и преподаватели от двете катедри:

История на морската навигация

Планетата Юпитер

Активни галактични ядра

Геофизика на Марс – дни преди старта на мисията InSight

Как изучаваме океана от Космоса?

Земетресения и цунами

Фини прахови частици в Земната атмосфера

Демонстрация на метеорологични уреди

Очакваме Ви!