09.11.2019 Пасаж на Меркурий пред Слънцето на 11 ноември 2019 г.

Явлението започва малко след 14:30 ч. (за наблюдател от София) и приключва в 20 ч. Пасажът ще може да се наблюдава от София до залеза на Слънцето в 17:08 ч.

Астрономическа обсерватория на СУ „Св. Климент Охридски“ в парк „Борисова градина“ ще бъде отворена с вход свободен от 14:00 до 20:00 ч. и следната програма:

- Видео предаване на целия пасаж от обсерватория/и, разположени на запад от България, където явлението ще бъде видимо до края.

- При ясно небе са предвидени наблюдения (в различни времеви диапазони съобразно видимостта на обектите от обсерваторията):

- Наблюдение със Слънчев телескоп на началото на пасажа (до около 15:00 ч.)

- Наблюдение на планетата Сатурн между 17:30 и 18:00 ч.

- „Наблюдение на Луната от 19:00 до 20:00 ч.

- През цялото време възможност за разглеждане на обсерваторията и най-стария телескоп на постоянен фундамент в България

- Тематична лекционна програма:

17:00 ч. – Странното магнитно поле на Меркурий – гл. ас. д-р Милен Цеков, катедра „Метеорология и геофизика“

18:00 ч. – Пасажите на Венера и Меркурий – Венцислав Петров, студент-магистър по „Астрономия и популяризация на астрономията“

19:00 ч. – Странният Меркурий – Никола Каравасилев, учител по физика и астрономия

Очакваме Ви!